Akkoç Mühendislik | Yüksek Doğalgaz Faturası

Yüksek Doğalgaz Faturalarını Azaltma Yolları Nelerdir?

Doğal gazın verimliliği, güvenilirliği ve konforu, bu yakıtı Türkiye’deki en popüler enerji kaynaklarından biri haline getiriyor. Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan’ın, Dağıtım şebekesinin ulaştığı nüfusun yüzde 78’i (51,5 milyon) aktif olarak doğal gaz kullanmaktadır. (2020 Verisi)

Vatandaşların çoğu, hem kış hem de yıl boyunca beklediklerinden çok daha yüksek doğal gaz faturalarıyla karşılaşmaktadır. Bunun elbette birkaç sebebi bulunuyor. Bu yazımızda bunları inceleyip doğalgaz faturanızı birkaç adımda nasıl daha düşük tutabileceğiniz üzerinde duracağız.

Doğalgaz Faturam Neden Bu Kadar Yüksek?

Bunun cevabı aslında çok basit. Çünkü son gelen düzenlemelerle(!); konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 25, elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 15, elektrik üretimi haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 50 oranında artış yapılmıştır. Yani doğalgazı gelen yüksek zamla kullanıyorsunuz. O yüzden ilk sebebi gelen yüksek zam. Bu konuda yapacak bir şey bulunmuyorsa, bir sonraki birkaç seçenek işinizi görebilir.

1. Eski ve Verimsiz Ekipman Kullanımı

Eski, verimsiz kombilerden veya verimliliği düşük ısıtma sistemi çalıştırıyorsanız, ürettiği enerjinin çoğunu boşa harcıyor olabilir. Bu ürünler ilk aldığınızda da birinci sınıf bir verimliliğe sahip olmayabilir veya zamanla ve kullanmaya bağlı olarak da bazı özelliklerini yitirmiş olabilir. Bu konuda elinizdeki ekipmanı kontrol etmeniz ve verimliliğini test etmeniz gerekebilir. Eğer bu malzemelere de zam gelmemişse bu ısınma ekipmanlarınızı yenileyip doğalgaz faturanızı bir nebze de olsa düşürebilirsiniz.

2. Kötü Yalıtım

Evinizin yalıtımı kötü ve yetersizse, doğalgazlı ısıtma sisteminizin sağladığı sıcak hava; çatlaklardan, kapılardan, pencerelerden ve hatta çatı katından ve bulabildiği her boşluktan çıkacaktır. Evinizin yalıtımına biraz daha önem vermek faturanızı düşürmenize yardımcı olabilir.

 

3. Mevsimsel Isıtma Maliyetleri

Kışın, sıcaklıklar düştükçe, ısınmak için daha fazla yakıt kullandığınızdan doğalgaz faturanızın artması muhtemeldir. Mevsim değişikliği konusunda pek bir şey yapamazsınız, ancak evinizi hava koşullarına dayanıklı hale getirmek faturanızı makul seviyede tutmanıza yardımcı olabilir. Bu da aslında yine yalıtım konusuna giriyor. Evinizdeki yalıtım mekanizmasını mevsimlere uygun şekilde yapmalısınız.

 

4. Ev Alışkanlıkları: Kapıları Pencereleri Kapalı Tutun

Yüksek Doğalgaz Faturalarını Azaltma Yolları Nelerdir?
Yüksek Doğalgaz Faturalarını Azaltma Yolları Nelerdir?

Ev alışkanlıkları, zamlı doğalgaz faturanızın fiyatını iyice artırabilir. Bu alışkanlıklar aslında çok normal ve basit alışkanlıklar olsa da şu dönem için bunlara dikkat etmekte fayda var. Bunlardan bazıları; kapıları ve pencereleri açık bırakmak gibi evinize soğuk hava girmesine neden olacak aktivitelerdir. Bunlara dikkat etmek faturanızın bi’ tık düşükk gelmesini sağlayabilir.

 

5. Suyu Yüksek Sıcaklıkta Kullanmak

Yüksek doğalgaz faturaları ödüyorsanız, gelen zamlar dışında göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer olasılık da, su ısıtıcınızın çok yüksek bir ayara ayarlanmış olabileceğidir. Su ısıtıcıları çeşitli ayarlarla gelir ve daha yüksek olanlar aşırı enerji tüketme ve faturayı artırma eğilimindedir.

 

6. Kombi Ayarları

Yüksek Doğalgaz Faturalarını Azaltma Yolları Nelerdir?

Özellikle kış aylarında doğalgaz faturalarının yükseldiği zamanlarda kombiyi birkaç derece düşürmek faturanızda fark yaratarak %5 ila %8’e varan oranda tasarruf etmenize yardımcı olur. Isıyı düşürmek akşamları evinizi rahatsız edecekse, sıcaklığı yalnızca geceleri veya aile üyeleri işteyse gündüzleri düşürmeyi deneyin. Doğalgaz ödemelerinizi yönetilebilir bir düzeye getirmekte sorun yaşıyorsanız, kombi ayarlarınıza bir göz atın ve hangi ayarlamaları yapabileceğinizi görün.

 

7. Kombi Verimliliği

Yukarıda da yazdığımız gibi verimli ekipman alarak doğalgaz faturanızı düşürebilirsiniz. Eviniz için verimli bir kombi almak iyi bir yatırım olacaktır. Isıyı kendi programınıza göre ayarlamak için verimli ve akıllı bir kombi programlayabilirsiniz, böylece evde kimse yokken veya herkes yatakta yatarken bile evinizi ısıtmanıza gerek kalmaz. Bu sayede geceleri ısıyı kısmayı asla unutmazsınız ve muhtemelen doğalgaz faturanızda önemli düşüşler görürsünüz.

 

8. Sıkı Giyinin

Yüksek Doğalgaz Faturalarını Azaltma Yolları Nelerdir?

Özellikle kış aylarında fazladan birkaç kıyafet giymek, kombi ayarlarınızı düşük ve doğalgaz faturalarınızı makul seviyede tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca fazladan tasarruf sağlamak istiyorsanız battaniye ve yorgan türevleri de iyi bir seçenek olabilir.

9. Verimlilik

Elektronik bir cihaz alırken enerji verimliliği A, A+, A++, A+++ cihazları tercih edin. Bu cihazlar daha az enerji ile çok daha fazla iş yapar.

 

Bütün bunları yaparsanız ve bir daha zam gelmezse doğalgaz faturanız bi’ tık daha düşük gelebilir.

Kaynak:https://www.sanalsantiye.com/dogalgaz-faturalarini-azaltma-yollari/

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin